• שחר הראל-דיאטנית קלינית

סדרי עדיפויות ואבנים גדולות, מה הקשר?

אני רוצה לשתף אתכם ב"משל האבנים הגדולות".

אני חושבת שרוב המטופלים שלי נחשפו למשל הזה בשלב כזה או אחר של הטיפול התזונתי.איש זקן הגיע להרצות בפני מנהלים בכירים בחברות גדולות בארה"ב על תכנון זמן יעיל. המנהלים שהיו מוכנים לכתוב את כל שיוצא לו מהפה הופתעו כאשר אמר: "אנחנו עומדים לערוך ניסוי".


הוא הוציא מתחת לשולחן מיכל זכוכית גדול. לאחר מכן הוציא כתריסר אבנים בגודל כשל כדור טניס והניח אותן בעדינות אחת אחת בתוך מיכל הזכוכית. כאשר התמלא המיכל לגמרי, פנה לקהל ושאל: "האם המיכל מלא?" כולם השיבו: "אכן!" הוא המתין מספר שניות ואז אמר: "האומנם?"


התכופף והוציא מתחת לשולחן כלי מלא אבני חצץ. שפך את אבני החצץ בקפדנות על האבנים וניער, אבני החצץ הסתננו בין האבנים הגדולות והגיעו עד תחתית הכלי. שוב שאל: "האם המיכל מלא?" כעת מאזיניו החלו להבין את כוונתו ואחד מהם השיב: "כנראה שלא" "נכון" השיב המרצה הזקן.


התכופף והפעם הוציא כלי מלא בחול, בתשומת לב שפך את החול לתוך המיכל והחול מילא את החלל בין האבנים הגדולות לחצץ. פעם נוספת שאל: "האם המיכל מלא?" הפעם ללא היסוס ובמקהלה ענו כולם יחד: "לא!" "נכון" השיב המרצה הזקן.


הוא נטל את כד המים שישב על שולחנו ומילא בהם את המיכל עד לשפתו.

המרצה הרים את ראשו ושאל: "איזו אמת גדולה יכולים אנו ללמוד מניסוי זה?"


בחושבו על נושא ההרצאה ענה אחד מהם: "אנו למדים שככל שנראה לנו שהיומן שלנו גדוש ומלא התחייבויות, אם באמת מתאמצים תמיד ניתן להוסיף עוד משימות ומטלות"

"לא" השיב המרצה. האמת הגדולה שמוכיח לנו הניסוי היא זו:

"אם לא מכניסים למיכל קודם כל את האבנים הגדולות, לעולם לא נוכל להכניס אותן אחר כך"

דממה עמוקה השתררה באולם...

המרצה התבונן בשומעיו ואמר: "מהן האבנים הגדולות בחייכם? בריאותכם? המשפחה? ידידיכם? הגשמת חלומותיכם? לעשות מה שאתם באמת אוהבים? להילחם למען מטרה נעלה? לנפוש? לקחת זמן לעצמכם?"


מה שחייבים לזכור! חשוב ביותר להכניס קודם כל את האבנים הגדולות בחיינו, כי אם לא נעשה זאת אנו עלולים לפספס את החיים. אם ניתן עדיפות לדברים הקטנים (החצץ, החול והמים) לא יישאר מספיק מזמננו היקר לדברים החשובים.

(מקור-לא ידוע)


ובנימה אישית...

מה האבנים הגדולות בחיים שלכם? האם אתם בטוחים שאתם יודעים להבחין בים אבן גדולה לחצץ, חול או מים? האם הכנסתם את האבנים הגדולות למיכל? האם אתם לא מבזבזים אנרגיות על חצץ וחול?


דברו איתי, אשמח לעזור 052-3635133

14 views0 comments

© 2019 by Shachar Harel. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • Instagram

שחר הראל-דיאטנית קלינית

Shachar.Harel.RD@Gmail.com

טלפון: 052-3635133

  • Facebook
  • Instagram